Skip links

Çapak Alma Nedir?

Çapak, metal plakaları veya metal öbekleri işleyen pres veya CNC gibi makineler aracılığıyla üretilmiş olan parçaların üretim işleminden sonra yüzeyinde, kenarlarında veya ürüne göre farklılık göstermekle birlikte belirli bölgelerinde kalmış olan, yükseklik ya da çıkıntılı bir kenar veya malzemenin artık parçalarıdır. Gerek sonraki prosesler için, gerek kullanım esnasında rahatsız etmemesi adına temizlenmesi zorunludur. Tümü ‘çapak alma’ olarak adlandırılan işlem ve farklı tipte makinalar ile tüm çapaklar yok edilir.

Çapak Alma Işlem Süresi Nasıl Belirlenir?

Çapak alma işlem süresi, ilk kez uygulama yapılan ürünlerin işlem esnasında belirli aralıklarla kontrol edilmesiyle tespit edilmektedir. Çapaklar değişken seviyelerde olduklarından her farklı ürün farklı sürelerde işlem görmektedir, bu yüzden her yeni ürünün ilk uygulamasında zaman kontrol edilmektedir. Yüzey işlem uygulaması tüm çapaklar yok olana ve ürünün yüzeyi istenilen homojen yapıya kavuşana dek devam eder. Örneğin 15 veya 30 dakikada bir yapılan kontroller ile ürünün nihai işlem süresi belirlenebilir. Sonrasında belirlenen işlem süresi aynı tip ve cinsteki diğer ürünlere tekrar tekrar uygulanabilir.

Parlatma (Polishing) Işlemi Nasıl Yapılır?

Çapak alma işleminden çıkan ürünler parlatma işlemine tabi tutularak pürüzsüzleştirilen yüzey aynı zamanda parlatılmaktadır. Farklı sektörlerdeki birçok ürün parlatılarak son kullanıcıya sunulduğundan veya sonraki işleme hazırlandığından oldukça sık kullanılmaktadır. Parlatma aşaması aynı zamanda, kozmetik olarak ürünü satış anlamında destekleyen bir uygulamadır. Bazı kaplama işlemlerinden önce parlatma uygulaması zorunlu hale gelmiştir. İşlem sırasında ‘Porselen’ adı verilen parlatma taşları kullanılmaktadır, boyut ve şekil itibariyle oldukça fazla çeşidi olan porselen taşlar yine ürünün geometrik yapısına ve boyutuna göre seçilir. Parlatılan ürünler sonraki ve son aşamaya aktarılır.

tr_TRTürkçe